Wspomnień czar, czyli trochę sentymentalnych wspomnień maturalnych z matematyki

Matura z matematyki dawniej
Czy jesteście ciekawi jak wyglądała matura z matematyki w 2004 roku?
W tymże roku w liceach ogólnokształcących odbyła się ona po raz ostatni wg starych zasad. Przez wiele pokoleń funkcjonowała ona w polskim systemie oświatowym i do dziś budzi wiele emocji. Bo nie brak osób, które twierdzą, że matura wg starej formuły o wiele lepiej sprawdzała umiejętności uczniów od nowej wprowadzonej w 2005 roku. Ale do rzeczy. Matura trwała 5 godzin zegarowych. Zdający mógł mieć na ławce tylko długopis i ewentualnie maskotkę. Nie było kalkulatorów prostych ani tablic matematycznych. No i słynne kanapki, w których przemycało się dla zdających ściągi, których nikt nie widział, bo w tym czasie nauczyciel ziewnął zamykając oczy.
Zadania na maturę były układane dla poszczególnych województw a odpowiedzialnym za ich przygotowanie było Kuratorium Oświaty w danym województwie. Co było znamienne w owym czasie to fakt, iż zadania maturalne między poszczególnymi kuratoriami charakteryzowały się różnym stopniem trudności. Każdy maturzysta otrzymywał pięć zadań, w tym jedno z gwiazdką na ocenę celującą.

Aby zdać należało rozwiązać trzy zadania. Egzaminatorem i sprawdzającym maturę był nauczyciel ze szkoły. Miał do wyboru uznać rozwiązanie zadania za poprawne, albo w połowie poprawne (czyli rozwiązujący pokonał połowę drogi do rozwiązania), albo za błędne.

1. Na ocenę dostateczną wystarczało rozwiązać jedno zadanie poprawnie i jedno w połowie poprawnie.
2. Na ocenę dobrą należało rozwiązać dwa zadania poprawnie i jedno w połowie poprawnie, albo trzy zadania poprawnie, lecz z dużą ilością usterek.
3. Na ocenę bardzo dobrą należało rozwiązać trzy zadania poprawnie.
4. Na ocenę celującą – trzy zadania poprawnie, w tym zadanie „z gwiazdką”. Jeśli chcecie się przekonać, kto ma (miał) lepiej, która matura z matematyki jest trudniejsza, która łatwiejsza spróbujcie rozwiązać zadania wg staraj formuły. Poniżej zamieszczamy zadania maturalne z 2002 i 2003 roku z województwa śląskiego.

Zadania są w pełni rozwiązane i pochodzą z naszej książki MATURA 2004/2005 z roku 2004.

Pliki w formacie pdf do pobrania
Miłego rozwiązywania wszak matematyka jest jedna.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *